نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بیرجند


اخبار
سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
 


شماره خبر :٥١٣٨٣٣   تاریخ انتشار خبر : 1395/10/20    ا   ١٣:٢٧
 
اعتکاف ازجنس دانش درمسجد امام جعفرصادق (ع)دانشگاه بیرجند/اقامه 16نمازجماعت درطول روزدردانشگاه بیرجند

 

یکی از ارزشمندترین گردهمائی‌های دانشجویی، گردهمایی است که رنگ و بوی علمی و معنوی داشته باشد و این بار دانشجویان دانشگاه بیرجند با حضور در مسجد امام صادق(ع) دانشگاه بیرجند به مدت یک هفته، اعتکاف علمی گرفتند.

 

 

 

همان‌طور که می‌دانید اعتکاف یعنی سه روز روزه‌داری و عبادت در مسجد، اما جمعی از دانشجویان دانشگاه بیرجند به همت هیئت محبان المهدی(عج) دانشگاه این‌ بار با حضور در مسجد امام صادق(ع) دانشگاه بیرجند به مدت یک هفته، اعتکاف علمی گرفتند.

و علی رغم اینکه دانشجویان در ایام امتحانات به کارهای جانبی کم بها می دهند اما استقبال از نماز جماعت در دانشگاه بیرجند بویژه در خوابگاه ها رونق بیشتری دارد.

البته با توجه به فرهنگی و مذهبی بودن شهر بیرجند و توجه ویژه مسئولان دانشگاه بیرجند به اقامه نماز اول وقت، در حال حاضر در 16 نقطه این دانشگاه نماز جماعت برگزار می‌شود.

سید مهدی نوری یکی از دانشجویان معتکف در مسجد امام صادق(ع) دانشگاه بیرجند در گفتگو با خبرنگار دانشجوپرس اظهار داشت: محیط معنوی مسجد، فضای آرام حاکم بر مسجد و دیدن دوستانی که 24 ساعته در حال مطالعه هستند موجب ایجاد انگیزه و درس خواندن می شود.

وی ادامه داد: فضای خشکی که در کتابخانه وجود دارد در مسجد وجود ندارد و می توانیم مشکلات خود را بصورت مباحثه و با کمک دوستان برطرف کنیم.

این دانشجوی دانشگاه بیرجند با بیان اینکه محوریت این اعتکاف علمی مسجد است، گفت: این امر باعث شده تا دانشجویانی که کمتر در مسجد حضور پیدا می کنند به بهانه مباحث علمی با این محیط معنوی و بچه های مسجد مانوس شوند که خود این امر مطمئنا در زندگی آتی این افراد تاثیر به سزایی خواهد داشت.

مهرداد محترمی یکی دیگر از دانشجویان معتکف به خبرنگار ما گفت: بازدهی علمی دانشجویان در محیط معنوی مسجد بیشتر است و با توجه به تجربه این چند روز و مطالعه در محیط مسجد، بنظرم چون مسجد امام صادق(ع) با تراز اسلامی ساخته شده برکات و اثرات معنوی خاصی روی درک و فهم دانشجویان دارد.

وی با بیان اینکه این طرح برای اولین بار در دانشگاه بیرجند اجرا شد، گفت: این طرح آغازی برای آشتی دانشجو با مسجد بود و خیلی از دانشجویانی که سالی یک بار در مسجد حضور پیدا می کردند در طول ایام امتحانات با این محیط مانوس شده بودند و درس خواندن در این محیط یک برد معنوی خاصی داشت.

این دانشجو معتقد بود؛ اجرای این طرح در سالهای آینده نیازمند برنامه ریزی دقیق، پشتیبانی و همکاری مسئولان و یاری دانشجویان است.

فاطمه سالاری مسئول نماز جماعت در خوابگاه های خواهران دانشگاه بیرجند نیز در گفتگو با خبرنگار دانشجو پرس از افزایش استقبال دانشجویان از نماز جماعت خبر داد و گفت: از آغاز امتحانات تا کنون بر حضور دانشجویان در نماز جماعت بویژه نماز جماعت صبح افزوده می شود.

وی با بیان اینکه دانشجویان به صورت خودجوش هر بامداد جمعه قبل از نماز صبح، نماز امام زمان(عج) را قرائت می‌کنند، گفت: این طرح از سال 80 توسط دانشجویان ارائه و اجرا شده است و هنوز هم مورد استقبال دانشجویان قرار دارد و هر هفته برگزار می‌شود.

این فعال فرهنگی دانشگاه بیرجند افزود: کانون ترویج فرهنگ نماز در دانشگاه با برگزاری مسابقات فرهنگی، اجرای طرح یاوران نماز، برگزاری نمایشگاه، پذیرایی در بین نماز و فضا سازی نماز خانه و مسجد دانشگاه موجب ترغیب و تشویق دانشجویان به نماز جماعت می‌شوند.

برگزاری نماز جماعت در 16 نقطه دانشگاه بیرجند

حجه الاسلام جواد محمدی معاون دفتر نهاد رهبری دانشگاه بیرجند در گفتگو با خبرنگار ما گفت: نماز یکی از اعمال عبادی واجب است که به عنوان غذای روح مورد توجه همه مسلمانان قرار دارد، اما گاهی اوقات مردم به دلیل مشغله کاری به غذای جسمشان هم اهمیت نمی‌دهند و از غذاهای نامناسب استفاده می‌کنند چه برسد به غذای روح.

 

وی با بیان اینکه برای جاری شدن فرهنگ نماز اول وقت در جامعه بويژه در ادارات، دانشگاه‌ها و مدارس راهکارهای زیادی وجود دارد، افزود: به طور قطع اگر هر يك از افراد، نهادها و دانشگاه‌هاى دولتى و غير دولتى به وظيفه خود به خوبى عمل نمايد مى‌تواند در ترويج فرهنگ نماز نقش بسيار موثرى داشته باشد .

 

معاون دفتر نهاد رهبری دانشگاه بیرجند بیان کرد: بالا بردن سطح آگاهى جوانان درباره نماز اول وقت و شناخت آنها درباره فلسفه، جايگاه و اهميت نماز مى‌تواند با استفاده از ارائه الگوى مناسب و شيوه‌هاى تشويق، اهداى كتاب‌هاى متناسب با نماز اول وقت و تأييد شده و جذّاب، برگزارى مسابقات، جلسات آموزش تفريحى، اردو و... انجام شود.

محمدی با بیان اینکه 75 روحانی نماز جماعت را در دانشگاه‌های سراسر استان برگزار می‌کنند، گفت: در هر روز 16 مرتبه و در هرماه 480 نوبت نماز جماعت در دانشگاه برگزار می‌شود.

وی افزود: نماز جماعت در مسجد امام صادق(ع) پردیس شوکت، مسجد دانشکده کشاورزی، دانشکده هنر و 11 خوابگاه دخترانه و پسرانه دانشگاه برگزار می شود.

معاون دفتر نهاد رهبری دانشگاه بیرجند در پایان با اشاره به اینکه استقبال دانشجویان از نماز جماعت خوب است اما در حد عالی نیست، گفت: ما باید برای حضور بیشتر دانشجویان در نماز جماعت تلاش کنیم.

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بیرجندمی باشد