نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بیرجند


اخبار
جمعه ٠١ تير ١٣٩٧
 


شماره خبر :٥٠٥٦٢٩   تاریخ انتشار خبر : 1395/08/03    ا   ١٣:٠٩
 
نشست عبرت هاي عاشورايي درتاريخ انقلاب اسلامي

 

به همت انجمن اسلامي دانشجويان مستقل دانشگاه بيرجند نشست «عبرت‌های عاشورایی در تاریخ انقلاب اسلامی» يكشنبه 2آبان ماه با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمين عبادی، نماينده محترم مقام معظم رهبري خراسان جنوبي در تالار ولايت برگزار شد

 

 

 

حجت الاسلام والمسلمین سید علیرضا عبادی يكشنبه 2آبان ماه درنشست عبرتهای عاشورایی در انقلاب اسلامی در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه بیرجند گفت: فلسفه ی بعثت همه ی انبیاء اینست که انسان در جایگاه اصلی خودش که موضع قسط و عدل است قرار بگیرد و محال است جامعه بشری اصلاح شود جز اینکه به ندای پیامبران الهی گوش دهد، همه جهان هستی در عدل است انسان هم بخشی از جهان هستی است و از این قانون جدا نیست. عدل یعنی هر چیزی در جایگاه خودش قرار بگیرد و ظلم از مدار خود خارج شود. 

وی ادامه داد: امام حسین (علیه السلام) نقش آن چراغی است که در صحراهای مخوف و تاریک وقتی کاروان ها راه را گم می کنندبه وسیله ی آن چراغ که به این منظور روشن شده خود را نجات می دهند اما سوالی که مطرح می شود اینست مگر این نقش همه انبیاء نیست؟

نماینده محترم ولی فقیه تصریح کرد: همه ی پیامبران الهی و جانشینانشان چراغ هدایت و کشتی نجات بودند اما اینجاست که انسان به فکر می افتد که در بین 124 هزار پیامبر و پیشوایان بعد از آنها این چه کلامی است که پیامبر در زمان 4 سالگی امام حسین فرمودند«انُّ الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه» یعنی نقش امام حسین(ع) در جامعه بشری نقش نجات غریق است، در حالی که فلسفه ی وجودی همه انبیاء همین بوده اینجاست که سر فصل جدیدی باز می شود. 

 

حجه الاسلام والمسلمين عبادی گفت:بسیاری ممکن است کربلا را به عنوان یک نقطه جغرافیایی در خاک عراق تصور کنند و یا محرم و عاشورای محرم را یک نقطه ویژه تاریخ در سال 61 هجری پندارند اما آیا مسئله اینست؟ نه. این یک جریان است، شاخصه ی بین حق و باطل است، مشخص کننده ی وظیفه بشر در مقابل اهل ستم و این یک مکتب است. 

 وی در ادامه بیان کرد: از نظر درگیری هایی که بین حق و باطل بوده و خواهد بود بسیاری یا به سازش کشیده می شوند یا تطمیع می شوند ویا تهدید. زمانی که می بیند دشمن از همه امکانات برخوردار است اگر تطمیع نشود، اگر سازش نکند، حداقلش اینست که در مقابل مجبور به کوتاه آمدن است. این هم یک نوع فکر است.

 

نماینده محترم  ولی فقیه در استان گفت: اما آن شاخصه ای که در مکتب انبیاء ست اینست که انسان بر اساس فطرت خودش، عقل خودش، و بر اساس تعلیمات دین نباید به ستمگر مهلت دهد چون عاقبتش تباهی است. و اگر فردی در مبارزه با ظلم شهید شد چیزی را از دست نداده بلکه چیزی هم به دست می آورد در این راه شکست وجود ندارد یا به پیروزی ظاهری دست می یابد یا پیروزی معنوی. این یک نوع تفکر است.با این تفکر و اندیشه پیروز های ظاهری نه به کثرت جمعیت است و نه به تجهیزات عِده و عُده و این مکتب با این ایمان و اندیشه بر آنچه که بر خلاف نظام و حکم الهی است هرگز سر سازش پیدا نمی کند. 

حجه الاسلام والمسلمين عبادی بیان کرد: گاه ممکن است جنگ حق و باطل و عدل وظلم در واژه کفر و دین صورت گیرد، گاهی ممکن است در واژه دین صورت بگیرد اما همانی که در آموزه های دینی از آن به ایمان و نفاق تعبیر می شود ظاهرش دین است اما یک تفاوت دارد و آن اینست که دو طیفی که دم از دین می زنند دو دسته هستند: یک نوع اینکه می خواهد خود را با دین تطبیق دهد که برخواسته از ایمان صحیح است و نوع دیگر که دم از دین می زند ام دینی که با خودش تطبیق دهد. و امروزه ما با همه نوع اینها مواجه هستیم یعنی کربلایی به وسعت شرق و غرب و ستمگرانی که در جهت سلطه بر جهان به همه جا دست دراز می کنند و آمریکا به عنوان سرکرده ی امروزشان شناخته می شود بعضی از این ستمگران عنوان واژه غیر مسلمان را دارند اما بخشی هم از اسلام سوء استفاده می کنند و آنچه که برای آنان مطرح است آرمان هایست که در راستای اهداف بیگانگان برای خود تصور می کنند به اسم اسلام موجب دردسر مسلمین می شوند.و بدتر از آنان کسانی هستند که ظلم ها را توجیه می کنند. 

وی گفت: ما امروز در یک آزمایش بزرگ قرار گرفته ایم آزمایشی که با این وضوح بین حق و باطل وجود دارد و در پیش چشم همه ی دنیا این جنایات انجام می شود و به قول رهبر فرزانه «دارند آمریکا را بزک می کنند» و بدتر از آمریکا کسانی هستند که رسماً در برابر جنایات ستمگران پول می گیرند و سکوت اختیار می کنند. 

نماینده محترم  ولی فقیه در استان افزود: امروز بر دنیا این می گذرد آیا این غیر از کربلااست؟ آیا شمرهای زمان ما شمر نیستند؟ واکنون با همه ی این فسادهایی که انجام می دهند طلبکار هم می شوند و ائتلاف مبارزه با تروریست را راه می اندازند و جای تأسف است از سکوت مجامع بین المللی و حتی کشورهای اسلامی که شاهد همه ی این جریان هستند اما با سازش از کنارش رد می شوند. 

حجه الاسلام والمسلمين عبادی در پایان گفت: تا بشر به جایگاه اصلی اش که عدالت است برنگردد محال است کار بشر اصلاح شود این نسخه ای است که خداوند داده و برنامه زندگی است.

 

 

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بیرجندمی باشد